Bourns Inc. PM1608-331M
PM1608-331M picture photo
Mfg. Part Number
PM1608-331M
Brief Description
FIXED IND 330UH 160MA 3.8 OHM
Datasheet Download
PM1608-331M.pdf
Availability of PM1608-331M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1608-331M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608-331M
Internal Part NumberEIS-PM1608-331M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating160mA
Current - Saturation180mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608-331M
Related LinksPM160, PM1608-331M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608-331M Details Description
Related parts for PM1608-331M
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf