Bourns Inc. PM1608-471M
PM1608-471M picture photo
Mfg. Part Number
PM1608-471M
Brief Description
FIXED IND 470UH 150MA 5.06 OHM
Datasheet Download
PM1608-471M.pdf
Availability of PM1608-471M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1608-471M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608-471M
Internal Part NumberEIS-PM1608-471M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating150mA
Current - Saturation160mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.06 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608-471M
Related LinksPM160, PM1608-471M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608-471M Details Description
Related parts for PM1608-471M
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAK FP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 14POS T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 0.2A 16QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 365POS GOLD datasheet.pdf