Bourns Inc. PM1812-391J-RC
PM1812-391J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1812-391J-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 80MA 18 OHM SMD
Datasheet Download
PM1812-391J-RC.pdf
Availability of PM1812-391J-RC
QUANTITY
PM1812-391J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1812-391J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1812-391J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)18 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1812-391J-RC
Related LinksPM1812-, PM1812-391J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1812-391J-RC Details Description
Related parts for PM1812-391J-RC
FERRITE CHIP 10 OHM 300MA 0201 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
50+50 POS DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
IC SRAM 16MB 20NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf