Bourns Inc. PM1812-470J-RC
PM1812-470J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1812-470J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
PM1812-470J-RC.pdf
Availability of PM1812-470J-RC
QUANTITY
PM1812-470J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1812-470J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1812-470J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM1812 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±5%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)