Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y162310R0000B9L
Y162310R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y162310R0000B9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 8W TO220-2
Datasheet Download
Y162310R0000B9L.pdf
Availability of Y162310R0000B9L
QUANTITY
Y162310R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y162310R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y162310R0000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR220SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2, SMD
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y162310R0000B9L
Y162310R0000B9L Details Description
Related parts for Y162310R0000B9L
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 6V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/CVR PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V 0805 datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 4/5A 1950MAH datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf