Bourns Inc. PM1812-5R6J-RC
PM1812-5R6J-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1812-5R6J-RC
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM
Datasheet Download
PM1812-5R6J-RC.pdf
Availability of PM1812-5R6J-RC
QUANTITY
PM1812-5R6J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1812-5R6J-RC
Internal Part NumberEIS-PM1812-5R6J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1812-5R6J-RC
Related LinksPM1812-, PM1812-5R6J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1812-5R6J-RC Details Description
Related parts for PM1812-5R6J-RC
IDC CABLE - CSC14S/AE14M/CSC14S datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CURR/V-OUT 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 229K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf