Bourns Inc. PM20-181K
PM20-181K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-181K
Brief Description
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD
Datasheet Download
PM20-181K.pdf
Availability of PM20-181K
QUANTITY
PM20-181K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-181K
Internal Part NumberEIS-PM20-181K
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating60mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)17 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-181K
Related LinksPM20, PM20-181K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-181K Details Description
Related parts for PM20-181K
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
TG6050 SHEET 300X300X2MM datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MALE 24POS GOLD SLDR DIP datasheet.pdf