Bourns Inc. PM20-R068M
PM20-R068M picture photo
Mfg. Part Number
PM20-R068M
Brief Description
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM
Datasheet Download
PM20-R068M.pdf
Availability of PM20-R068M
QUANTITY
PM20-R068M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-R068M
Internal Part NumberEIS-PM20-R068M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Material - CoreFerrite
Inductance68nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-R068M
Related LinksPM20-, PM20-R068M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-R068M Details Description
Related parts for PM20-R068M
CONN RING 16-22 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR CM-105 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf