Bourns Inc. PM20S-8R2K
PM20S-8R2K picture photo
Mfg. Part Number
PM20S-8R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
Datasheet Download
PM20S-8R2K.pdf
Availability of PM20S-8R2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20S-8R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20S-8R2K
Internal Part NumberEIS-PM20S-8R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20S-8R2K
Related LinksPM20S, PM20S-8R2K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20S-8R2K Details Description
Related parts for PM20S-8R2K
CABLE 2RCA MALE-MALE 2M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
D4N-6C2HR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf