Bourns Inc. PM20S-R033M
PM20S-R033M picture photo
Mfg. Part Number
PM20S-R033M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 585MA 180 MOHM
Datasheet Download
PM20S-R033M.pdf
Availability of PM20S-R033M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20S-R033M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20S-R033M
Internal Part NumberEIS-PM20S-R033M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance33nH
Tolerance±20%
Current Rating585mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20S-R033M
Related LinksPM20S, PM20S-R033M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20S-R033M Details Description
Related parts for PM20S-R033M
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 180MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FLANGE HOUSING SZ48 datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 65-75DB PNL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
TURQ STRK SW SPST-NO PIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 7/16" datasheet.pdf