Bourns Inc. PM2110-1R8M-RC
PM2110-1R8M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-1R8M-RC
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 18.5A 3 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-1R8M-RC.pdf
Availability of PM2110-1R8M-RC
QUANTITY
PM2110-1R8M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-1R8M-RC
Internal Part NumberEIS-PM2110-1R8M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2110 Series Material Declaration
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2110
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating18.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.570" (14.48mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-1R8M-RC
Related LinksPM2110-, PM2110-1R8M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-1R8M-RC Details Description
Related parts for PM2110-1R8M-RC
HR10A, REC. 10 POS. W/SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 316OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf