Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD301K
RNF14FTD301K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD301K
Brief Description
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD301K.pdf
Availability of RNF14FTD301K
QUANTITY
RNF14FTD301K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD301K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD301K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD301K
Related LinksRNF14F, RNF14FTD301K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD301K Details Description
Related parts for RNF14FTD301K
SWITCH ROCKER SPST 15A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W TH datasheet.pdf
BOLT HEX 7/16-14 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 3.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 316 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGE PIN datasheet.pdf