Bourns Inc. PM2110-821K-RC
PM2110-821K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM2110-821K-RC
Brief Description
FIXED IND 820UH 2A 221 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2110-821K-RC.pdf
Availability of PM2110-821K-RC
QUANTITY
PM2110-821K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2110-821K-RC
Internal Part NumberEIS-PM2110-821K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM2110 Series Material Declaration
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
Material - CoreIron
Inductance820µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)221 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.600" (15.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2110-821K-RC
Related LinksPM2110-, PM2110-821K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2110-821K-RC Details Description
Related parts for PM2110-821K-RC
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 20POS 2.54MM datasheet.pdf
SURGE ARRESTER PLUGGABLE 36MM datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM DO220AA datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 10POS datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 3 ASY 20 AMP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf