Bourns Inc. PM2120-2R2M
PM2120-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
PM2120-2R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 19.7A 3 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2120-2R2M.pdf
Availability of PM2120-2R2M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2120-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2120-2R2M
Internal Part NumberEIS-PM2120-2R2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2120 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2120
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating19.7A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.820" (20.83mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2120-2R2M
Related LinksPM212, PM2120-2R2M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2120-2R2M Details Description
Related parts for PM2120-2R2M
CAP CER 0.039UF 35V 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.9V 0.15A 5SON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf