Bourns Inc. PM2120-470K
PM2120-470K picture photo
Mfg. Part Number
PM2120-470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 8.2A 19 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2120-470K.pdf
Availability of PM2120-470K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM2120-470K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2120-470K
Internal Part NumberEIS-PM2120-470K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM2120 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreIron
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating8.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.790" (20.07mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2120-470K
Related LinksPM212, PM2120-470K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2120-470K Details Description
Related parts for PM2120-470K
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 3A 10MSOP datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 108V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE-ON TERMINAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf