Bourns Inc. PM2120-5R6M-RC
PM2120-5R6M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM2120-5R6M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 15.6A 5 MOHM SMD
Datasheet Download
PM2120-5R6M-RC.pdf
Availability of PM2120-5R6M-RC
QUANTITY
PM2120-5R6M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM2120-5R6M-RC
Internal Part NumberEIS-PM2120-5R6M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM2120 Series Material Declaration
PCN PackagingLabel Change 30/Jun/2015
Standard Package77
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM2120
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating15.6A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension1.200" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)0.820" (20.83mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM2120-5R6M-RC
Related LinksPM2120-, PM2120-5R6M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM2120-5R6M-RC Details Description
Related parts for PM2120-5R6M-RC
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET M3 datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf