Bourns Inc. PM32-181M-RC
PM32-181M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM32-181M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 185MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
PM32-181M-RC.pdf
Availability of PM32-181M-RC
QUANTITY
PM32-181M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM32-181M-RC
Internal Part NumberEIS-PM32-181M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating185mA
Current - Saturation210mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant8.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM32-181M-RC
Related LinksPM32-1, PM32-181M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM32-181M-RC Details Description
Related parts for PM32-181M-RC
IC DC-DC CONV W/CHRG PUMP 24TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RACK STEEL 15X24.6X90 BLK datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
METAL STRIP RING KRIMPTITE datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 250' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 650MA 437 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W DIN datasheet.pdf