Bourns Inc. PM3308-470M-RC
PM3308-470M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3308-470M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 800MA 390 MOHM
Datasheet Download
PM3308-470M-RC.pdf
Availability of PM3308-470M-RC
QUANTITY
PM3308-470M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3308-470M-RC
Internal Part NumberEIS-PM3308-470M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM3308
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)390 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3308-470M-RC
Related LinksPM3308-, PM3308-470M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3308-470M-RC Details Description
Related parts for PM3308-470M-RC
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 16CH 38-QFN datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 86 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
20AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf