Bourns Inc. PM3316-151M-RC
PM3316-151M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3316-151M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 800MA 590 MOHM
Datasheet Download
PM3316-151M-RC.pdf
Availability of PM3316-151M-RC
QUANTITY
PM3316-151M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3316-151M-RC
Internal Part NumberEIS-PM3316-151M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PM3316(S) Mounting Base Jun/2010
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM3316
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm
Q @ Freq30 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3316-151M-RC
Related LinksPM3316-, PM3316-151M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3316-151M-RC Details Description
Related parts for PM3316-151M-RC
THERMOSTAT 90 DEG NO TO-220 PRO datasheet.pdf
OSC VCXO 62.208MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RAD 4LD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf