Bourns Inc. PM3316S-3R3M-RC
PM3316S-3R3M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3316S-3R3M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 3.3A 39 MOHM SMD
Datasheet Download
PM3316S-3R3M-RC.pdf
Availability of PM3316S-3R3M-RC
QUANTITY
PM3316S-3R3M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3316S-3R3M-RC
Internal Part NumberEIS-PM3316S-3R3M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM3316S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation3.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)39 mOhm
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.393" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3316S-3R3M-RC
Related LinksPM3316S, PM3316S-3R3M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3316S-3R3M-RC Details Description
Related parts for PM3316S-3R3M-RC
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf