Souriau Connection Technology MS27468T25B61SD
MS27468T25B61SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T25B61SD
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468T25B61SD.pdf
Availability of MS27468T25B61SD
QUANTITY
MS27468T25B61SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T25B61SD
Internal Part NumberEIS-MS27468T25B61SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T25B61SD
Related LinksMS27468, MS27468T25B61SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27468T25B61SD Details Description
Related parts for MS27468T25B61SD
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf