Bourns Inc. PM3602-10-RC
PM3602-10-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3602-10-RC
Manufacturer
Product Category
Arrays, Signal Transformers
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD
Datasheet Download
PM3602-10-RC.pdf
Availability of PM3602-10-RC
QUANTITY
PM3602-10-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3602-10-RC
Internal Part NumberEIS-PM3602-10-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM3602 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationEpoxy/Case Material April/2009
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyArrays, Signal Transformers
SeriesPM3600
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series40µH
Inductance - Connected In Parallel10µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel1.83A
Current Rating - Series920mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel40 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series160 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Height0.225" (5.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3602-10-RC
Related LinksPM3602, PM3602-10-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3602-10-RC Details Description
Related parts for PM3602-10-RC
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA DO35 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY SFP+ M-M 7M datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERM COVER 5.1MM 4/STRIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
RES SMD 2.857K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf