Bourns Inc. PM3602-300-RC
PM3602-300-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3602-300-RC
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD
Datasheet Download
PM3602-300-RC.pdf
Availability of PM3602-300-RC
QUANTITY
PM3602-300-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3602-300-RC
Internal Part NumberEIS-PM3602-300-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPM3602 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationEpoxy/Case Material April/2009
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
SeriesPM3600
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series1.2mH
Inductance - Connected In Parallel300µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel320mA
Current Rating - Series160mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel1.31 Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series5.24 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm)
Height0.225" (5.72mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3602-300-RC
Related LinksPM3602, PM3602-300-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3602-300-RC Details Description
Related parts for PM3602-300-RC
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 10V 4A 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 340 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf