Bivar, Inc. PM3GDLW2.5-CBK2
PM3GDLW2.5-CBK2 picture photo
Mfg. Part Number
PM3GDLW2.5-CBK2
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PANEL MOUNT INDICATOR
Datasheet Download
PM3GDLW2.5-CBK2.pdf
Availability of PM3GDLW2.5-CBK2
QUANTITY
PM3GDLW2.5-CBK2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3GDLW2.5-CBK2
Internal Part NumberEIS-PM3GDLW2.5-CBK2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage1.9V
Current5mA
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating6mcd
Wavelength - Peak565nm
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 2.5" (63.50mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3GDLW2.5-CBK2
Related LinksPM3GDLW, PM3GDLW2.5-CBK2 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3GDLW2.5-CBK2 Details Description
Related parts for PM3GDLW2.5-CBK2
THERMISTOR PTC OCP .45 OHM 25C datasheet.pdf
902LF METRAL 5RX1M RA REC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 1" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP CER 33UF 25V X5R 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf