Bivar, Inc. PM3GDLW2.5-CBK2
PM3GDLW2.5-CBK2 picture photo
Mfg. Part Number
PM3GDLW2.5-CBK2
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PANEL MOUNT INDICATOR
Datasheet Download
PM3GDLW2.5-CBK2.pdf
Availability of PM3GDLW2.5-CBK2
QUANTITY
PM3GDLW2.5-CBK2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3GDLW2.5-CBK2
Internal Part NumberEIS-PM3GDLW2.5-CBK2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage1.9V
Current5mA
Panel Cutout Shape-
Panel Cutout Dimensions-
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating6mcd
Wavelength - Peak565nm
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 2.5" (63.50mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3GDLW2.5-CBK2
Related LinksPM3GDLW, PM3GDLW2.5-CBK2 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3GDLW2.5-CBK2 Details Description
Related parts for PM3GDLW2.5-CBK2
MOSFET N-CH 400V 1.7A DPAK datasheet.pdf
IC OSC CTC 10MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
RESONATOR CERAMIC 6.00MHZ W/CAP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 2.03MM-5.58MM PCB datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICA CHIP KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf