Bivar, Inc. PM3RDW24
PM3RDW24 picture photo
Mfg. Part Number
PM3RDW24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT RED 20MA W/WIRE 24"
Datasheet Download
PM3RDW24.pdf
Availability of PM3RDW24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM3RDW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3RDW24
Internal Part NumberEIS-PM3RDW24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLOptoelectronics Product 29/Jun/2012
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM3
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.16" (4.06mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating2mcd
Wavelength - Peak700nm
Viewing Angle40°
Termination StyleWire Leads - 24" (609.60mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3RDW24
Related LinksPM3R, PM3RDW24 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM3RDW24 Details Description
Related parts for PM3RDW24
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
NOZZLE REFLECTOR 75MM FITS ALL datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 2.7A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
BACKSHELL 9 POS STR PLASTIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 2.4A 6-MLP datasheet.pdf