Bourns Inc. PM40-102K
PM40-102K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-102K
Brief Description
FIXED IND 1MH 30MA 50 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-102K.pdf
Availability of PM40-102K
QUANTITY
PM40-102K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-102K
Internal Part NumberEIS-PM40-102K
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-102K
Related LinksPM40, PM40-102K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-102K Details Description
Related parts for PM40-102K
CONN PLUG 7 POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC POLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf