Bourns Inc. PM40-121K
PM40-121K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-121K
Brief Description
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-121K.pdf
Availability of PM40-121K
QUANTITY
PM40-121K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-121K
Internal Part NumberEIS-PM40-121K
Material - CorePowdered Iron
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-121K
Related LinksPM40, PM40-121K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-121K Details Description
Related parts for PM40-121K
ADHESIVE KWIK KLIP 15/32 - 9/16 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLUE SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf