Bourns Inc. PM40-181K
PM40-181K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-181K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM
Datasheet Download
PM40-181K.pdf
Availability of PM40-181K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-181K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-181K
Internal Part NumberEIS-PM40-181K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating102mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-181K
Related LinksPM40, PM40-181K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-181K Details Description
Related parts for PM40-181K
SWITCH DETECTOR 2MM HORZ MT SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 40A datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
IC 16BIT BUS TXRX 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER XA 11POS 2.5MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf