Murata Electronics North America LQH43NN271J03L
LQH43NN271J03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN271J03L
Brief Description
FIXED IND 270UH 100MA 6.8 OHM
Datasheet Download
LQH43NN271J03L.pdf
Availability of LQH43NN271J03L
QUANTITY
LQH43NN271J03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN271J03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN271J03L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN271J03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN271J03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN271J03L Details Description
Related parts for LQH43NN271J03L
IC TXRX RS232 ESD TRUE 20SSOP datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 25 BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 21.97MM datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICROCOAXIAL PREP PRETINNED 1.13 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf