Bourns Inc. PM40-1R0K
PM40-1R0K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-1R0K
Brief Description
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
Datasheet Download
PM40-1R0K.pdf
Availability of PM40-1R0K
QUANTITY
PM40-1R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-1R0K
Internal Part NumberEIS-PM40-1R0K
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-1R0K
Related LinksPM40, PM40-1R0K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-1R0K Details Description
Related parts for PM40-1R0K
LED 3MM RA SUPER RED DIFF SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 540MA 545 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.079"" datasheet.pdf
36/48 UNLOADED datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 100ppm 18pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf