Bourns Inc. PM40-270K
PM40-270K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-270K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 170MA 3.6 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-270K.pdf
Availability of PM40-270K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-270K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-270K
Internal Part NumberEIS-PM40-270K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.6 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-270K
Related LinksPM40, PM40-270K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-270K Details Description
Related parts for PM40-270K
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
LONG SLUG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf