Bourns Inc. PM40-2R7K
PM40-2R7K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-2R7K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM
Datasheet Download
PM40-2R7K.pdf
Availability of PM40-2R7K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-2R7K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-2R7K
Internal Part NumberEIS-PM40-2R7K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-2R7K
Related LinksPM40, PM40-2R7K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-2R7K Details Description
Related parts for PM40-2R7K
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48-LLP datasheet.pdf
IC FPGA 996 I/O 1704FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
18 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC XO 25.8048MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf