Bourns Inc. PM40-331K
PM40-331K picture photo
Mfg. Part Number
PM40-331K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 85MA 20 OHM SMD
Datasheet Download
PM40-331K.pdf
Availability of PM40-331K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM40-331K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM40-331K
Internal Part NumberEIS-PM40-331K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±10%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM40-331K
Related LinksPM40, PM40-331K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM40-331K Details Description
Related parts for PM40-331K
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf