Bourns Inc. PM428S-100-RC
PM428S-100-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-100-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.19A 110 MOHM
Datasheet Download
PM428S-100-RC.pdf
Availability of PM428S-100-RC
QUANTITY
PM428S-100-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-100-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-100-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM428S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±30%
Current Rating1.19A
Current - Saturation1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq11.26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-100-RC
Related LinksPM428S, PM428S-100-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-100-RC Details Description
Related parts for PM428S-100-RC
RES 750 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 45DEG 8POS 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 660MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 117 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 86MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DISCOVERY KIT FOR BC127 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC datasheet.pdf