Bourns Inc. PM428S-120-RC
PM428S-120-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-120-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.12A 125 MOHM
Datasheet Download
PM428S-120-RC.pdf
Availability of PM428S-120-RC
QUANTITY
PM428S-120-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-120-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-120-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM428S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±30%
Current Rating1.12A
Current - Saturation850mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)125 mOhm Max
Q @ Freq11.26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-120-RC
Related LinksPM428S, PM428S-120-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-120-RC Details Description
Related parts for PM428S-120-RC
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 60W datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" BLUE 250' datasheet.pdf
RES 300 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf