Bourns Inc. PM428S-3R3-RC
PM428S-3R3-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM428S-3R3-RC
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.15A 35 MOHM
Datasheet Download
PM428S-3R3-RC.pdf
Availability of PM428S-3R3-RC
QUANTITY
PM428S-3R3-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM428S-3R3-RC
Internal Part NumberEIS-PM428S-3R3-RC
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating2.15A
Current - Saturation1.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq7.72 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant76MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM428S-3R3-RC
Related LinksPM428S, PM428S-3R3-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM428S-3R3-RC Details Description
Related parts for PM428S-3R3-RC
JUMPER-H1504TR/A3049S/X 4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.6A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf