Bourns Inc. PM42S-101-RC
PM42S-101-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM42S-101-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 400MA 1.35 OHM
Datasheet Download
PM42S-101-RC.pdf
Availability of PM42S-101-RC
QUANTITY
PM42S-101-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM42S-101-RC
Internal Part NumberEIS-PM42S-101-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM42S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±30%
Current Rating400mA
Current - Saturation300mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM42S-101-RC
Related LinksPM42S-, PM42S-101-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM42S-101-RC Details Description
Related parts for PM42S-101-RC
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 4.4A 63 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
02P MTA156 CONN ASSY 18AWG BL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf