| Internal Part Number | EIS-PM4HW-H-DC12VW | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Relays | |
| Family | Time Delay Relays | |
| Series | PM4H-W | |
| Relay Type | Integrated | |
| Function | Repeat Cycle, Twin Timer | |
| Circuit | DPDT (2 Form C) | |
| Delay Time | 0.1 Sec ~ 500 Hrs | |
| Output Type | Mechanical Relay | |
| Contact Rating @ Voltage | 5A @ 250VAC | |
| Voltage - Supply | 12VDC | |
| Mounting Type | Socket | |
| Termination Style | 8 Pin Socketable | |