Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB100TP120N
VS-GB100TP120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB100TP120N
Brief Description
IGBT 1200V 200A 650W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB100TP120N.pdf
Availability of VS-GB100TP120N
QUANTITY
VS-GB100TP120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB100TP120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB100TP120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package24
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max650W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce7.43nF @ 25V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseINT-A-Pak
Supplier Device PackageINT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB100TP120N
Related LinksVS-GB10, VS-GB100TP120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB100TP120N Details Description
Related parts for VS-GB100TP120N
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 33MHZ 32TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf