| Internal Part Number | EIS-PM5-A5B12V | |
| Featured Product | Panel Mount Indicators | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | PM5 | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Blue | |
| Lens Color | Blue | |
| Lens Transparency | Fresnel | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 12V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 5.10mm | |