Bivar, Inc. PM5-A5B12V
PM5-A5B12V picture photo
Mfg. Part Number
PM5-A5B12V
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PANEL MOUNT ASSEM 6.35MM BLUE
Datasheet Download
PM5-A5B12V.pdf
Availability of PM5-A5B12V
QUANTITY
PM5-A5B12V Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5-A5B12V
Internal Part NumberEIS-PM5-A5B12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Mount Indicators
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyFresnel
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5.10mm
Millicandela Rating128mcd
Wavelength - Peak470nm
Viewing Angle120°
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5-A5B12V
Related LinksPM5-A, PM5-A5B12V Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5-A5B12V Details Description
Related parts for PM5-A5B12V
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
HANDLE CHROME MOUNTNG CNTR 5.25" datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 169 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 233.209MHZ LVDS SMD datasheet.pdf