Bivar, Inc. PM5-KNADW12.0
PM5-KNADW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM5-KNADW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT AMBER 9.1MM LENS 1' WIRE
Datasheet Download
PM5-KNADW12.0.pdf
Availability of PM5-KNADW12.0
QUANTITY
PM5-KNADW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5-KNADW12.0
Internal Part NumberEIS-PM5-KNADW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorAmber
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.41" (10.41mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 9.10mm
Millicandela Rating9mcd
Wavelength - Peak605nm
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5-KNADW12.0
Related LinksPM5-KN, PM5-KNADW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5-KNADW12.0 Details Description
Related parts for PM5-KNADW12.0
VARISTOR 212V 20KA DISC 32MM datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf