Bivar, Inc. PM5-PRWDW12.0
PM5-PRWDW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM5-PRWDW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT WHITE 9.1MM LENS 1' WIRE
Datasheet Download
PM5-PRWDW12.0.pdf
Availability of PM5-PRWDW12.0
QUANTITY
PM5-PRWDW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5-PRWDW12.0
Internal Part NumberEIS-PM5-PRWDW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorWhite, Cool
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage8 V ~ 48 V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.39" (9.91mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 9.10mm
Millicandela Rating210mcd
Wavelength - Peak5000K
Viewing Angle120°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5-PRWDW12.0
Related LinksPM5-PR, PM5-PRWDW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5-PRWDW12.0 Details Description
Related parts for PM5-PRWDW12.0
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SOCKET DIN RAIL RELAY 11PIN OCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
390UF 450V 35X45MM 85C 5000H datasheet.pdf