Bourns Inc. PM5022S-150M-RC
PM5022S-150M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022S-150M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.6A 39 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022S-150M-RC.pdf
Availability of PM5022S-150M-RC
QUANTITY
PM5022S-150M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022S-150M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022S-150M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation7.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)39 mOhm
Q @ Freq53 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022S-150M-RC
Related LinksPM5022S, PM5022S-150M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022S-150M-RC Details Description
Related parts for PM5022S-150M-RC
IC DUAL COMPL PAIR W/INV 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.4A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SW PLUNGER DPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN RECP datasheet.pdf
+5 V Low Power EIA RS-485 Transceiver IC datasheet.pdf