Bourns Inc. PM5022S-150M-RC
PM5022S-150M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022S-150M-RC
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.6A 39 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022S-150M-RC.pdf
Availability of PM5022S-150M-RC
QUANTITY
PM5022S-150M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022S-150M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022S-150M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022S
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation7.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)39 mOhm
Q @ Freq53 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022S-150M-RC
Related LinksPM5022S, PM5022S-150M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022S-150M-RC Details Description
Related parts for PM5022S-150M-RC
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM SB 902-928MHZ BK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf