Bourns Inc. PM5022S-221M-RC
PM5022S-221M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022S-221M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 1A 510 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022S-221M-RC.pdf
Availability of PM5022S-221M-RC
QUANTITY
PM5022S-221M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022S-221M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022S-221M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm
Q @ Freq29 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.720" L x 0.551" W (18.30mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022S-221M-RC
Related LinksPM5022S, PM5022S-221M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022S-221M-RC Details Description
Related parts for PM5022S-221M-RC
IND DELAY LINE 4.5NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COMPOBUS/S COMM.UNIT FORE3XDAN datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
FOOT SWITCH ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf