Powerex Inc. PM50RL1B120
PM50RL1B120 picture photo
Mfg. Part Number
PM50RL1B120
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 7-PAC L1 50A 1200V
Datasheet Download
PM50RL1B120.pdf
Availability of PM50RL1B120
QUANTITY
PM50RL1B120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50RL1B120
Internal Part NumberEIS-PM50RL1B120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIPM Modules 01/Sep/2015
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current50A
Voltage1200V
Voltage - Isolation2500Vrms
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50RL1B120
Related LinksPM50R, PM50RL1B120 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50RL1B120 Details Description
Related parts for PM50RL1B120
CONN HEADER 20POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SE HEADER MOD-ICE 18 WAY W/O FI datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A TO-220F datasheet.pdf