Powerex Inc. PM50RSK060
PM50RSK060 picture photo
Mfg. Part Number
PM50RSK060
Brief Description
MOD IPM 7PAC 600V 50A
Datasheet Download
PM50RSK060.pdf
Availability of PM50RSK060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM50RSK060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50RSK060
Internal Part NumberEIS-PM50RSK060
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Configuration3 Phase
Current50A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500Vrms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50RSK060
Related LinksPM50R, PM50RSK060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50RSK060 Details Description
Related parts for PM50RSK060
CONN HEADER 5POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 10NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 LW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 100K 16LFCSP datasheet.pdf
WIRELESS LIMIT SWITCH datasheet.pdf
OSCILLATOR VCTCXO 19.2MHZ - SMD datasheet.pdf