AVX Corporation SA405C334KAC
SA405C334KAC picture photo
Mfg. Part Number
SA405C334KAC
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA405C334KAC.pdf
Availability of SA405C334KAC
QUANTITY
SA405C334KAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA405C334KAC
Internal Part NumberEIS-SA405C334KAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA405C334KAC
Related LinksSA405C, SA405C334KAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA405C334KAC Details Description
Related parts for SA405C334KAC
IC MONITOR SUPPLY 4.6V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.8V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/GREEN datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220FP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
26500 3C 3#20 P BY PLUG LC datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf